TIC/TAC میزان تحمل بسترهای چاپی ( کاغذ/مقوا ) :

هنگامی که چندین رنگ روی هم چاپ می شوند، محدودیتی در میزان جوهر یا تونر قابل چاپ روی کاغذ وجود دارد.

این حداکثر درصد کل یک نقطه در چاپ به عنوان Total Ink Coverage) / (TIC)) یا (TAC) / (Total Ink Coverage) نامیده می شود.

هنگامی که یـک طراح این محـدودیت فنی را نادیده مـی گیرد، جوهر یا رنگی که از طریق بـرج رنگ پایانی روی کاغذ قرار می گیرد به درستی روی لایه های قبلی چسبیده نمی شود و منجر به قهوه ای گل آلود در مناطق خنثی می شود. جوهر همچنین روی صفحات چاپ شده به درستی خشک نمی شود و این می تواند باعث شود که جوهر ورقی که هنوز خیس است ، پشت ورق های بعدی که روی آن قرار می گیرد را متاثر کند.

مشخصات پوشش کامل جوهر :

پوشش جوهر به صورت درصد مشخص می شود: استفاده از 100٪ از هر رنگ فرآیند (فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه) برابر با 400٪ ( TIC ) است. و حداکثر واقعی قابل قبول به پارامترهای ذیل بستگی دارد:

فرآیند یا نوع چاپ: دیجیتال، افست ورقی ، افست وب یا چاپ مجله/ روزنامه ، چاپگر لیزری و …
مدل کاغذ: (روکش شده یا بدون پوشش که بطور کلی گلاسه و غیر گلاسه هستند)
سرعت چاپ: سرعتی که در اصل به شیوه چاپ بازمی گردد؛ دستگاه چاپی که با توجه به نیاز و سبک کار انتخاب شده
تعداد رنگ: چند رنگ به طور همزمان چاپ می شوند ؟ ( زیرا زمان متوسط ​​خشک شدن اهمیت دارد )

برای اطلاع از ( TIC ) که چاپگر (دستگاه چاپ) می تواند از عهده آن برآید ، بهتر است با متخصصین چاپخانه مشورت کنید؛ ولی درصدهای ذیل را به عنوان میانگین برای چاپ های صنعتی یا تجاری به خاطر داشته باشید:

آفست ورقی بر روی کاغذ پوشش دار مثل گلاسه (برای کارهای چاپ تجاری معمولی) : 320 تا 340٪
افست وب حرارتی (مانند مجلات) : 300 تا 320%
swop : ( برای چاپ رول روی کاغذ LWC ) 300%
افست وب غیر حرارتی ؛ روی کاغذ بدون پوشش (مانند روزنامه): 240%

چگونه از فراتر رفتن سطح کل منطقه جلوگیری کنیم:

(1) یکی از خطاهایی که اغلب انجام می شود استفاده از رنگ “انطباق” یا رنگ های register برای سطوح در طراحی است. از آنجایی که درصد رنگ انطباق برابر با 100٪ هر رنگ در کانال یا برج رنگی می باشد ، هنگام استفاده از این درصد رنگ، پوشش کلی جوهر همیشه بیشتر از حد مجاز خواهد شد. و اجتناب از بکارگیری این درصد در سطوح وسیع از وقوع خطر جلوگیری می کند.

(2) تنظیمات نادرست پروفایل رنگی سند در نرم افزار طراحی نیز یکی از دلایل احتمالی سنگین بودن تصاویر است. تنظیمات رنگ پیش‌فرض این نرم افزارها برای کاغذ پوشش دار تحت وب ( مجله/روزنامه) بهینه شده است.

(3) یکی دیگر از اشتباهات؛ تکرار فرایند چاپ روی یک کاغذ است که بعضا برای رسیدن به رنگی ایده آل مثل Rich Black انجام می شود و توصیه می شود تا جای ممکن از اینکار نیز اجتناب کنید.

نحوه بررسی پوشش کامل جوهر :

Adobe Acrobat Professional در تنظیمات Output Preview تنظیمی در خصوص بررسی میزان پوشش جوهر در کل نواحی طرح دارد ؛ که این تنظیم را می توان در Print Production tools یافت. شما یک مقدار آستانه را مشخص می کنید و هر ناحیه ای در PDF که از این مقدار بیشتر باشد، هایلایت می شود. بطور مثال تصویر ذیل ، نواحی از طرح را نشان می‌دهد که در هر جایی که پوشش کل منطقه بیش از 280% می باشد، با رنگ سبز مشخص شده‌اند. مکان نما در گوشه سمت چپ پایین مجسمه قرار دارد ، و آکروبات پوشش جوهر آن نقطه را نشان می دهد.

TIC/TAC

ضمنا عملکردهای مشابهی توسط چندین نرم افزار دیگر نیز جهت بررسی های پیش از چاپ ارائه می شود که می توانند چنین مواردی را بطور کامل بررسی کنند؛ ولی بی شک Adobe Acrobat Professional یکی از بهترین گزینه هاست. بطور مثال : Adobe InDesign نیز دارای نشانگر پوشش کامل جوهر در پنجره پیش نمایش Separations است. ابزارهای دیگر Preflight مانند Enfocus Pitstop هم وجود دارند که می توانند پوشش کامل جوهر را بررسی کنند.
ولی به خاطر داشته باشید که برخی از این برنامه‌ها فقط آبجکت های برداری را بررسی می‌کنند و تصاویر را بررسی نمی‌کنند ، یا چاپ‌های اضافه را در نظر نمی‌گیرند.

در پایان و بر اساس آنچه ارائه شد ، به طراحان هنرمند توصیه می شود مبحث میزان تحمل بستر چاپی را جدی گرفته و در زمان طراحی رعایت نمایند؛ تا در زمان چاپ و تولید این مهم (Tic/Tac) مشکل آفرین نشود.

ضمنا در راستای آنچه ارائه شد؛ پیشنهاد می کنم مقاله ( Rich Black )رنگ مشکی در چاپ با 4 کانال را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

آرفاگرافیک ( www.arfagraphic.com )  سعی دارد با مقالات آموزشی کوتاه ولی کاربردی ؛ خدمتی هرچند کوچک به صنعت چاپ در ایران عزیز کرده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Translate »